Меню сайту
UKR                                  ENG
Головна » Архів матеріалів

Бібліотека не є, як колись дивились на неї, лише книгозбірня. Ні, це жива організація, де йде постійний обмін думок, поступовий розвиток усієї людності". Це слова видатного українського педагога - просвітительки, державної діячки України Софії  Русової, як заповіт на практиці втілюїться у життя обласною бібліотекою для юнацтва м. Чернігів. 
Вже багато років бібліотека є справжнім центром дослідження та популяризації творчої спадщини Софії Русової. У бібліотеці було організовано чимало змістовних та цікавих заходів пам'яті Софії Русової,  В'ячеслава Чорновола, Левка Лук'яненка,  та інших борців за волю України.  
Після жорстокого  бомбардування стадіону ім. Ю. Гагаріна російською авіацією у березні, бібліотека зазнала значного руйнування.  Сьогодні працівники бібліотеки рятують багатий книжковий фонд та уціліле майно. Більше того, із під завалів був врятований чудовий твір мистецтва - картина народного художника України Анатолія Шкурка "Михайлина Коцюбинська". 
Благодійний фонд "Софії Русової", на чолі з його головою - Іваном Чаусом, не залишились осторонь.  Працівникам бібліотеки за тяжкі умови праці по врятуванню фондів, їх відновленню та налагодженню роботи бібліотекі була надана гуманітарна допомога.
Незабаром за участю Івана Чауса, буде представлено врятовану та реставровану картину А. Шкурка  "Михайлина Коцюбинська", адже саме цій людині вдалося у 1996 році перевидати "Мої спомини" Софії Русової, де правдиво висвітлюються сторінки історії нашої рідної України.

Переглядів: 313 | Додав: DimaX | Дата: 21.09.2022 | Коментарі (0)

Півроку. Скільки емоцій передає одне слово. Півроку нестерпного болю.

Півроку боротьби за свою незламність та незалежність. Незалежність знову.

З початку повномасштабного вторгнення Благодійний фонд ім.Софії Русовоії підтримує та надає допомогу як жителям області, так і нашим захисникам. До лав захисників приєдналось і наше керівництво. Волонтерами стала частина нашої команди. Адже ми гордо носимо ім’я нашої славетної землячки Софії Русової, яка за імперських часів, так само, боролась та виборювала визнання українскої державності, українскої мови та традицій, за що декілька разів була засуджена до ув’язнення. Незламних дух, який ми отримали в спадщину від наших предків допомогає і понині. Ми пам’ятаєм. Вони допомагають.

            Ми щиро вітаємо з Днем незалежності! Ми щиро віримо у нашу перемогу! Ми щиро дякуємо кожному з вас за ці півроку любові і віри один до одного і до своєї держави!

            Слава Україні!

Переглядів: 143 | Додав: DimaX | Дата: 24.08.2022 | Коментарі (0)

Війна триває і разом з нею продовжується життя. Місто- герой Чернігів надовго запам’ятає біль страшної битви. Про це завжди будуть нагадувати шрами на місцевих спорудах, однією з яких стала бібліотека ім. В.Г. Короленка. Разом з відбудовою пошкоджень було прийняте рішення й змінити назву, тому голова благодійного фонду Іван Чаус звернувся до голови Чернігівської ОДА В’ячеслава Чауса з проханням переіменувати бібліотеку іменем Олександра та Софії Русових, адже саме вони причетні до створення цієї історичної спадщини. 
Нагадаємо, що видатний український педагог і горо платний діяч Софія Русова та її чоловік- відомий земський статистик, науковець, і громадсько-політичний діяч Олександр Русов все своє свідоме життя присвятили піднесенню освітнього рівня українського народу, приділяючи значну увагу не лише шкільництву, а й розвитку бібліотечної справи. 

Під час перебування в Чернігові у 1876-1878 рр. вони увійшли до складу ініціативної групи, зусиллями якої була заснована Чернігівська громадська бібліотека. 15 березня 1877 р. Русови взяли участь у першому установчому зібранні членів-засновників бібліотеки, на якому С. Ф. Русова була обрана до першого складу правління бібліотеки. Заснування і становлення бібліотеки відбувалося, в основному, за рахунок пожертв, вiдтак О. О. Русов передав на цю справу 25 крб. Подружжя Русових і надалі підтримувало новостворену бібліотеку коштами книгами. Зокрема, завершуючи в Києві видання своєї праці «Нежинский уезд. Статистико экономическое описание», статистик сповіщав листом від 30 березня 1880 р. Ніжинську повітову земську управу: «Я замовив собі декілька примірників на своєму папері для відправки у Вільне Економічне Товариство, Географічне, Чернігівську громадську бібліотеку й ін. установи».

Подружжя Русових турбувалося про поповнення книжкового фонду бібліотеки, брало активну участь у складанні бібліотечних каталогів, підготовці нарису з історії бібліотеки, присвяченого 20-річчю її діяльності. Щорічні звіти бібліотеки за цей період здебільшого написані рукою О. О. Русова.

Відтак, є достатньо підстав для присвоєння Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці iмен її фундаторів Софії та Олександра Русових. - громадських діячів. 

Для довідки: Ще у 2019 році було урочисто відкрито пам'ятну дошку Софії та Олександра Русових на фасаді будівлі даної бібліотеки.

Чекаємо на гарні новини!

Переглядів: 203 | Додав: DimaX | Дата: 11.06.2022 | Коментарі (2)

Сьогодні всі люди, які залишились на своїх землях працюють єдиним фронтом. 
Кожен з нас робить все, що в його силах. 
Хтось взяв до рук зброю, та обороняє нас від агресора.
Хтось допомагає фізично тим, хто не має змоги.
Хтось готує їжу. Хтосьь розвозить їжу, ліки та воду.
Хтось допомагає фінансово. Хтось займається логістикою.
Хтось допомагає молитвою. 
Дякую кожному, хто допомагає чим може.
Тільки разом до перемоги!

Переглядів: 167 | Додав: DimaX | Дата: 25.05.2022 | Коментарі (0)

7 лютого виповнилося 175 років з дня народження Олександра Олександровича Русова, відомого українського земського статистика, етнографа, фольклориста і громадського діяча, чоловіка Софії Русової. 

Олександр Олександрович Русов народився 7 лютого 1847 р. в м. Києві в сім’ї росіянина — військового лікаря. Уже в дитинстві він почав розуміти, що поряд співіснують дві різні мови : одна, на якій треба вчити вірші й байки, а друга — якою вчитель пише вірші.

У 1870 р. розпочалася активна діяльність Олександра Олександровича Русова як одного з найенергійніших і видатних членів Київської громади. Він брав участь у підготовці до видання історичних пісень М.П.Драгоманова і В.Б.Антоновича, працював над укладанням українського словника, здійснював екскурсії та експедиції по Україні, збираючи етнографічні матеріали, писав вірші, захоплювався музикою і співом (в опері М.Лисенка і М.Старицького «Різдвяна ніч» виконував роль Вакули). 
Подружжя Русових
 
У 1874 р. дружиною Олександра Олександровича Русова стала Софія Ліндфорс (Софія Русова) — згодом відомий педагог, просвітниця. Олександр Олександрович відіграв вирішальну роль у її становленні як громадського діяча й ученого : «Він перший відкрив мені красу української народної поезії, заговорив до мене українською мовою, і без довгих промов та роз’яснень збудив у мене ту любов до нашого народу, яка вже ніколи не покидала мого серця і керувала моїми політичними виступами, всією моєю працею довгі літа».

У 1877 році Олександр Русов був у числі з започатковувачів Бібліотеки ім. Короленка, яка й досі функціонує у Чернігові, і на фасаді якої пам'ять Олександра Олександровича вшановано меморіальною дошкою, що встановлена там за сприяння голови благодійного фонду ім. Софії Русової - Івана Чауса.

Переглядів: 240 | Додав: DimaX | Дата: 23.02.2022 | Коментарі (3)

Сьогодні, 18-го лютого 166 річниця з дня народження Софії Русової - видатної громадської діячки, педагогині, просвітительки.

З нагоди Дня народження Софії Федорівни - голова благодійного фонду ім. Софії Русової - Іван Чаус, відвідав Ріпкинську гімназію імені Русової, та поклав квіти до пам'ятника видатної української педагогині.

Іван Чаус вже понад 10 років є головою благодійного фонду, і опікується культурною спадщиною Софії Русової. Відновлює родову садибу Русових у селищі Олешня, де також функціонує музей видатної громадської діячки - Софії Русової.

Переглядів: 187 | Додав: DimaX | Дата: 18.02.2022 | Коментарі (2)

 Благодійний фонд імені Софії Русової, разом з академією розвитку «Меридіан» відвідали Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей.

Голова благодійного фонду Софії Русової – Іван Чаус вже традиційно відвідав вихованців закладу, привітав діточок з Новорічними та Різдвяними святами, поспілкувались у веселій дружній атмосфері, пограли в ігри та веселі конкурси.
 
Не забули і про подарунки, всі вихованці закладу отримали смаколики від благодійного фонду ім. Софії Русової та академії «Меридіан», а заклад отримав необхідний спортивний інвентар, який допоможе у проведенні дозвілля малечі!

Переглядів: 226 | Додав: DimaX | Дата: 12.01.2022 | Коментарі (0)

У Чернігівській міській раді відбулась зустріч ініціаторів створення історико-культурного центру Софії Русової.
Відповідно до рішення засідання координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при ОДА від 10 вересня 2020 року дослідники і популяризатори життя і творчості Софії Русової - Володимир Єрмак - бібліотекар обласної бібліотеки для юнацтва, Іван Зайченко - доктор педагогічних наук, Ганна Верес-Демиденко - поетесса, зустрілися із заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів, зокрема, освіти, депутатом обласної ради Вікторією Пекур.

Під час зустрічі були розглянуті питання щодо створення і діяльності у Чернігові історико-культурного центру Софії Русової. Вікторія Пекур підтримала пропозицію провести розширену нараду з даного питання за участі керівників відповідних виконавчих структур, мецената, Президента Благодійного фонду ім.Софії Русової Івана Чауса і вирішити питання щодо створення і діяльності музейно-літературної експозиці на базі обласної бібліотеки дя юнацтва та НУ "Чернігівський колегіум" ім.Т.Г.Шевченка

Переглядів: 337 | Додав: DimaX | Дата: 11.11.2021 | Коментарі (0)

5 років тому, 18-го жовтня 2016 року відійшла у вічність відома чернігівська "пані у капелюшку", одна з берегинь чернігівського кафедрального храму Святої Великомучениці Катерини, ідейна натхненниця благодійного фонду ім. Софії Русової, заслужена вчителька та просто хороша людина - Інесса Іванівна Вачнадзе.

Народилася 15 жовтня 1934 року в м. Чернігів.

З 1953 по 1957 рік навчалася на філологічному факультеті Чернігівського державного педагогічного інституту.

Працювала викладачем естетичного виховання в професійно-технічних училищах м. Чернігів. Протягом 13 років працювала вчителем школи в с. Жукотки Чернігівського району Чернігівської області.

Як волонтер викладає естетику у Вечірній жіночій гімназії «Ювента» м. Чернігів.

З 1 вересня 2007 року – керівник гуртка «Знавці української мови» Чернігівської спеціалізованої загальноосвітньої середньої школи № 1 з поглибленим вивченням іноземних мов і гуртка «Естетіс» ліцею № 15 м. Чернігів.

Активно працює на обласному радіо в програмі «Сонячні кларнети».

За плідну роботу І.І. Вачнадзе була нагороджена медаллю «Ветеран праці», нагрудним знаком «Відмінник освіти України». У 2006 році педагогу присвоєно почесне звання «Заслужений вчитель України».

Інесса Іванівна була активним членом благодійного фонду ім. Софії Русової, постійно проводила цікаві лекції для дітей та молоді, своєю позитивною і невичерпною енергією надихала оточуючих до нових звершень, до вивчення рідної мови та підтримки української культури та писемності.

Відійшла у вічність 18 жовтня 2016 року вдома. Відспівували 22 жовтня 2016 року в Катерининській церкві.

Переглядів: 275 | Додав: DimaX | Дата: 26.10.2021 | Коментарі (0)

Цими днями, за фінансової підтримки голови благодійного фонду ім. Софії Русової - Івана Чауса, вийшла в світ нова літературна збірка відомої письменниці,  Ганни Верес (Демиденко) - "Крізь гул століть", випуск якої було приурочено до свята Віри, Надії, Любові та їх матері Софії. 
Публікуємо кілька зворушливих рядків з цієї збірки:
 

Крізь гул століть

Добрий вечір, Іване Петровичу! Висилаю обіцяні вірші:
 Історія із кожного спита
Усе в природі йде закономірно:
І пори року, й після ночі день.
Чому ж серед людей питання спірне,
Коли воно стосується ідей?
Отак і в нас: із чим, куди ідем?
Так, всі ми, українці, надто різні,
А як же, кожен вільний – демократ.
Одне лякає: може бути пізно,
Коли той – в луг, той – в плуг, навчав Сократ,
Кров тоді ллється і звучить булат.
Сьогодні вкотре ми на полі бою,
Та й зараз бачення єдиного нема:
Той – у окопі з стрічкою набоїв,
Собою ризикує – не дріма.
В своїх долонях мир для нас трима.
Віддать життя він ладен без остатку –
Для нього воля і земля – святі.
Комусь війна стійкі дарує статки,
Тож в мільярдери він уже злетів.
Ба, кожен служить лиш своїй меті.
Росія ж вміло петлі затягає:
Крим відібравши, нам штовха ОРДЛО,
І ми повільно тихо знемагаєм,
Бо давить жорстко нас орла крило.

Тому і божевілля* відбулось.
І як тут не згадати слів Сократа:
Відбудеться держава в світі та,
Де поважають матір і солдата,
Де кожному земля своя свята.
Історія ж із кожного спита,
Чому так сталось.

 

Переглядів: 314 | Додав: DimaX | Дата: 29.09.2021 | Коментарі (0)

« 1 2 3 4 ... 23 24 »
Пошук

Контакти
Block contentБлагодійна організація
"Благодійний фонд ім. Софії Русової"
тел.: +38(0462)640-165,
+38(050)313-44-68.
р/р 26005259800149
Код ЕДРПОУ: 36515335
МФО - 300863 в ПАТ "Кредитпромбанк" м. Київ
E-mail: s_rusova@i.ua

Партнери

Форма входу


Copyright MyCorp © 2023   Конструктор сайтів - uCoz